Chociaż dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań hale o konstrukcji stalowej mogą być używane jako obiekty sportowo-widowiskowe, handlowe czy produkcyjne, najczęściej pełnią funkcję magazynów i centrów logistycznych. To właśnie budynki wykorzystywane przez branżę transportowo-logistyczną widuje się m.in. na obrzeżach dużych miast oraz w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych. Jak powstają tego typu obiekty?
Liczba stalowych hal magazynowych i logistycznych ciągle rośnie, bo kolejne obiekty powstają w różnych lokalizacjach w całym kraju. Dlaczego firmy działające w branży logistycznej decydują się na inwestycję w hale o konstrukcji stalowej? Z trzech najważniejszych powodów.
Hale stalowe dla branży transportowo-logistycznej – zalety
Po pierwsze, hale stalowe buduje się w dużo szybszym tempie niż obiekty murowane. Tak naprawdę w kilka lub kilkanaście miesięcy można postawić w pełni funkcjonalne hale logistyczne z zapleczem socjalno-biurowym i oddać je do użytkowania.
Po drugie, stalowe hale magazynowe wymagają mniejszych nakładów finansowych niż wykonane w tradycyjnej technologii zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji.
Po trzecie, obiekty przemysłowe o konstrukcji stalowej można stosunkowo łatwo rozbudować lub przebudować w przyszłości. Gdy firma się rozwija albo zmienia profil swojej działalności, nie musi szukać nowej lokalizacji lub zastanawiać się jak połączyć nowy budynek z już istniejącym. Wystarczy, że powiększy halę, z której już korzysta.
Trzeba jednak pamiętać, że taka hala musi zostać odpowiednio zaprojektowana, żeby zoptymalizować procesy, które będą się w niej toczyć.
Projektowanie hal dla branży transportowo-logistycznej
Co to znaczy w praktyce? Zanim przystąpi się do tworzenia projektu, należy dokładnie przeanalizować wymagania i potrzeby inwestora, a następnie tak zaplanować układ obiektu, żeby ułatwić przewożenie towarów i materiałów pomiędzy strefą rozładunkowo-załadunkową a magazynową oraz zadbać o to, aby przestrzeń magazynowa została maksymalnie wykorzystana.
Optymalne rozmieszczenie ścieżek komunikacyjnych, po których będą się poruszali pracownicy, unikanie tak zwanych wąskich gardeł utrudniających przepływ paczek, stworzenie profesjonalnych doków załadunkowych oraz dostosowanie strefy magazynowej do specyfiki przechowywanych towarów – np. stworzenie chłodni albo magazynu wysokiego składowania – ma kluczowe znaczenie w przypadku obiektów dla branży transportowo-logistycznej. To od tych elementów zależy bowiem tempo realizacji zleceń, a co za tym idzie również zadowolenie klientów.
Generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl), musi zatem upewnić się, że budowane hale przemysłowe będą umożliwiały efektywne funkcjonowanie dostosowane do bieżących potrzeb inwestorów. Dodatkowo powinien również uwzględnić ewentualną rozbudowę obiektów w przyszłości i zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na optymalizację kosztów podczas prac budowlanych oraz w trakcie użytkowania hal.
Przystań dla ciekawych świata, gdzie rzetelna treść inspiruje do ciągłego rozwoju i odkrywania nowych pasji. Dołącz i rozwijaj się z nami każdego dnia.