Wiata garażowa to dobra alternatywa dla tradycyjnego garażu. Jest dużo tańsza, a jednocześnie skutecznie chroni samochód przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Może być zarówno wolnostojąca, jak i przylegać do budynku. Co więcej, w większości przypadków jej budowa nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak powinna być zbudowana dobra wiata garażowa.
Materiał na wiatę garażową
Wiatę garażową możesz wykonać z różnych materiałów. Popularny wybór to drewno, bo jest tanie i estetyczne. Najlepiej sprawdzą się bale z drewna sosnowego, które wyróżnia się odpornością na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Częstym wyborem jest również stal, najczęściej w postaci profili lub rur o odpowiedniej grubości. Podobnie jak drewno wymaga jednak zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład poprzez ocynkowanie. Dach wiaty drewnianej i stalowej możesz wykonać z blachodachówek, płyt bitumicznych czy gontów.
Ciekawą alternatywą dla drewna i blachy są poliwęglan komorowy i aluminium. Wiatę garażową z tych materiałów możesz wykonać z zadaszeń, które oferuje między innymi dystrybutor płyt poliwęglanowych Scala Plastics. Poliwęglan komorowy to materiał o wielu zaletach: jest odporny na wilgoć, wysokie i niskie temperatury, uderzenia i zarysowania. Blokuje promieniowanie UV, a jednocześnie przepuszcza i równomiernie rozprasza światło. Dostępny jest w wielu kolorach i prezentuje się bardzo estetycznie. Aluminiowa konstrukcja zadaszenia jest mocna, a jednocześnie lekka. Ma zintegrowany system odprowadzający wodę ukryty w profilu. Wykonanie wiaty garażowej z zadaszenia z poliwęglanu i aluminium jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.
Wybór miejsca na wiatę garażową
Gdy zdecydowałeś już, jaki materiał najbardziej Ci odpowiada, pozostaje wybrać miejsce, w którym powstanie wiata garażowa. Jeśli masz działkę o gruncie nośnym i przepuszczalnym, możesz parkować nawet bezpośrednio na nim. Powierzchnię możesz też wysypać żwirem lub tłuczniem. Aby zadbać o estetykę i wygodę użytkowania, grunt pod wiatą najlepiej będzie jednak utwardzić. W tym celu ułóż kostkę brukową lub zrób wylewkę betonową. Z uwagi na konieczność zagłębienia się w grunt wybierz miejsce, przez które nie przebiegają linie energetyczne, wodociągowe, gazowe i inne. Dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia.
Przystań dla ciekawych świata, gdzie rzetelna treść inspiruje do ciągłego rozwoju i odkrywania nowych pasji. Dołącz i rozwijaj się z nami każdego dnia.